Läkare / Medicinsk expertis

Kontakter

Kontakta medicinsk expertis vid misstanke om diagnos, eller vid akutsituation. 

Läkare i Sverige: 
Staffan Berglund, barnläkare, Norrlands universitetssjukhus i Umeå
+46 907852370
+46 703956767
staffan.berglund@umu.se

Läkare i USA:
Frederick (Fred) Kaplan, M.D vid The Perelman School of Medicine – The University of Pennsylvania
+1 (215) 294-9145 (kontor)
+1 (215) 545-0758 (hem)

frederick.Kaplan@uphs.upenn.edu

Robert (Bob) Pignolo, MD, PhD vid Mayo Clinic, Rochester Minnesota, USA
+1 (507) 293-0813 eller +1 (507) 293-7940
pignolo.robert@mayo.edu

Edward (Ed) Hsiao, MD, PhD vid University of California, San Francisco, USA
+1 (415) 476-9732
edward.hsiao@ucsf.edu

Anestesi (narkos):

Markus Lautenbach, narkosläkare, Norrlands universitetssjukhus i Umeå
+46 72 567 30 34
markus.lautenbach@regionvasterbotten.se


Zvi Grunwald, M.D. vid Thomas Jefferson University and Hospitals, Philadelphia, USA
+1 215 9556161
+1 215 2067362 (mobil)
zvi.grunwald@jefferson.edu

Tandvård:
Stina Ekström, specialisttandläkare Pedodonti, Barnspecialisttandvården Kronan, Sundbyberg

+46 8564 854 65 

stina.ekstrom@btvkronan.se

Clive Friedman, BDS (Diplomate AAPD), Asst. Clinical Prof Schulich School of Medicine and Dentistry, Pediatric Oral Health and Dentistry

+ 1 519 679 9860

clivesf@mac.com

Medicinska riktlinjer / Medical guidelines

IFOPA’s Clinical Council uppdaterar ständigt medicinska riktlinjer för personer som lever med FOP. Dessa är viktiga att läsa och förstå både för läkare och privatpersoner som lever med FOP. Du hittar dem här:

Min FOP-information

Du som lever med FOP kan själv skriva ut ett blad med information om FOP, att bära med dig och kunna visa vid en akut situation. Här kan du ladda ner bladet:

Translate »